Kominikat

włącz .

    Drodzy i Zacni Parafianie, chcę Was poinformować, że Msze Święte i wszystkie nabożeństwa, zarówno te niedzielne, jak i te w dni powszednie, odbywają się według stałego porządku, ale ze względu na stan epidemiologiczny we wszystkich tych nabożeństwach może maksymalnie uczestniczyć 5 osób. Takie jest zarządzenie władz państwowych i kościelnych, i musimy się do tego dostosować. Dlatego też proszę o pozostanie w domu i uczestniczenie w powyższych praktykach religijnych transmitowanych przez radio, telewizję, internet, aby do kościoła mogli przyjść ci, którzy zamówili Mszę Świętą w swoich intencjach. Bardzo mi przykro, że proszę Was o pozostanie w domach; czynię to tylko dlatego, aby nie narażać Was na jakiekolwiek trudności i przykrości. Łącze się z Wami w modlitwie i polecam Was Bogu. Proszę też Was o modlitwę w intencjach Kościoła, naszej Ojczyzny, ludzi chorych, a szczególnie dotkniętych koronawirusem i zmarłych z powodu tego wirusa.
 
                                       Niech św. Józef wstawia się za Wami.
 
                                              o. Tadeusz Skolimowski OSJ

                                                           proboszcz      

Zmarł ks. Tadeusz Łużny

włącz .

W nocy, 17 marca do wieczności odszedł administrator parafii św. Marcina Biskupa w Lipowej w dekanacie Grodków.

Śp. ks. Tadeusz Łużny urodził się 11 lipca 1958 r. w Strzelinie. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice przeprowadzili się do Niwnicy koło Nysy. Tam w 1973 r. ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął naukę w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Grodkowie. Egzamin maturalny złożył w 1979 r. W rok później wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Św. Józefa Oblubieńca NMP. Postulat i nowicjat odbył w Nysie i Warszawie.

W 1981 r. rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Profesję wieczystą złożył w 1984 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1987 r. z rąk księdza biskupa Władysława Miziołka. W 1988 r. rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika Tumlinie w diecezji kieleckiej.

W 1989 r. wyjechał na misje do Boliwii w Ameryce Południowej. Przez siedem lat pracował w La Paz, początkowo przebywając w domu zakonnym w Achiumani, a po siedmiu miesiącach został skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP, która znajduje się w dzielnicy Villa Victoria w La Paz. W 1991 r. został mianowany proboszczem tej parafii. W parafii oprócz posługi duszpasterskiej prowadził również szkołę i przedszkole oraz ośrodek zdrowia.

W 1996 r., ze względów zdrowotnych, powrócił do Polski. Po powrocie do kraju został mianowany 11 października 1997 r. proboszczem parafii św. Józefa w Kielcach. Jako proboszcz posługiwał tam przez szesnaście lat, organizując życie parafialne. W tym czasie wraz z wiernymi wybudował kościół i plebanię.

15 sierpnia 2013 roku został odwołany z funkcji proboszcza i przeniesiony do domu zakonnego w Rusocinie koło Nysy. W 2014 r., za zgodą przełożonych zakonnych, rozpoczął posługę duszpasterską w diecezji opolskiej. Początkowo w latach 2014-2015 był rezydentem w Kędzierzynie (par. św. Mikołaja), Bieńkowicach oraz Kluczborku (par. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych), a od 2015 r. został mianowany administratorem parafii św. Marcina Biskupa w Lipowej. 15 stycznia 2020 r. został inkardynowany do diecezji opolskiej. Zmarł 17 marca 2020 r.

Uroczystości żałobne odbędą się w czwartek 19 marca i w piątek 20 marca.

W czwartek o 15.00 odprawiona zostania Msza św. żałobna w kościele św. Marcina Biskupa w Lipowej. Jest to liturgia dla członków PRD oraz najbliższych współpracowników śp. ks. Tadeusza (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50). Mszy św. będzie przewodniczył opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. O 17.00 Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Piotra i Pawła w Przylesiu Dolnym (kościół filialny parafii Lipowa). To liturgia dla mieszkańców filii (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50). O 18.00 – Msza św. żałobna w kościele św. Marcina Biskupa w Lipowej – dla parafian z Lipowej (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50).

W piątek o 8.00 rozpocznie się Msza św. żałobna w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy – dla parafian (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50). A o 11.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy – dla rodziny i najbliższych współpracowników ks. Tadeusza z Lipowej (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50). Tej Mszy św. będzie przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.

Po Mszy św. trumna z ciałem zostanie przewieziona z kaplicy na cmentarz. Uczestnicy pogrzebu udadzą się pieszo z kościoła na cmentarz. Przy jego bramie rozpocznie się III stacja pogrzebowa i pochówek. Z kolei o 17.30 Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy – dla parafian (maksymalna liczba uczestników może wynieść 50).

Wszystkie wymienione Msze św. żałobne i pogrzebowa odbędą się bez trumny z ciałem. Będzie ono oczekiwało pogrzebu w kaplicy i zostanie stamtąd przewiezione na cmentarz po Mszy św. pogrzebowej. W związku z tym żadna z wymienionych celebracji nie będzie miała charakteru eksportacji. Ze względu na wiadome ograniczenia uczestników zgromadzeń liturgicznych biskup opolski zwraca się z prośbą do kapłanów, by zaniechali osobistego udziału w wyżej wymienionych celebracjach oraz we Mszy św. pogrzebowej, po to, by umożliwić ten udział wiernym świeckim, którzy zechcą pożegnać swego duszpasterza. Zachęca też, by korzystając z przyznanego wczoraj prawa binacji i trynacji, odprawili w najbliższych dniach Mszę św. za śp. ks. Tadeusza w swoich parafiach.

 

Źródło:

https://opole.gosc.pl/doc/6218970.Zmarl-ks-Tadeusz-Luzny?fbclid=IwAR0bgwVG4VlDS-cfRlG4kRp4x9Ew53B0Lrpzjn0m_4pCEky1qEMfA_9nxlw

Życzenia

włącz .

   Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo piękny i bogaty w treść czas; czas radości i zadumy. Czas spotkań w gronie rodzinnym i możliwość złożenia życzeń swoim bliskim. Ale nade wszystko to okazja, aby zatrzymać się przed Tajemnicą Wcielenia Syna Bożego i przypomnieć sobie prawdę o Bogu, który z miłości do nas uczynił dar z samego siebie stając się człowiekiem. Tak uczynił, bo jest Miłością. Życzę Wam kochani Parafianie i Goście, aby ta sama Miłość, która przyszła na świat ponad dwa tysiące lat temu była dla Was otuchą i radością. Niech w czasie tych Świąt, jak i w całym Nowym Roku 2020 Dziecię Jezus darzy Was wszelkimi darami, a przede wszystkim pogodą ducha, radością, zdrowiem, szczęściem i pokojem.

 
                                                           o. Tadeusz Skolimowski OSJ
 
                                                                        proboszcz

Plan rekolekcji głoszonych przez ks. Świerada Pettke

włącz .

Piątek 20.12  

 9.00  Msza Święta z nauką ogólną 
18.00 Msza Święta z nauką ogólną
20.30 Nauka rekolekcyjna dla pracujących do późna, zakończona Apelem Jasnogórskim
 
Sobota – 21.12
 9.00   Msza Święta z nauką ogólną 
11.00 Msza Święta z nauką dla chorych i starszych, połączona z sakramentem namaszczenia
18.00 Msza Święta z nauką ogólną
20.30  Nauka rekolekcyjna dla pracujących do późna, zakończona Apelem Jasnogórskim
 
Niedziela – 22.12
 8.00  Msza Święta na zakończenie rekolekcji z nauką ogólną
 9.30  Msza Święta na zakończenie rekolekcji z nauką ogólną
11.00 Msza Święta na zakończenie rekolekcji z nauką ogólną
18.00 Msza Święta na zakończenie rekolekcji z nauką ogólną
 
 
                      Życzę owocnego uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych
 
                                   o. Tadeusz Skolimowski OSJ
                                                proboszcz