Dyspensa na czas pandemii

włącz .

                                                               

Kielce, 23 października 2020 r.

 

Nr OA – 102/20

 

DEKRET

 Drodzy Diecezjanie, Czcigodni Bracia Kapłani, Osoby Życia Konsekrowanego,

ostatnie dni, jakie przeżywamy, niosły coraz to liczniejsze zachorowania spowodowane szerzeniem się epidemii wywołanej przez koronawirusa. Wielu z nas doświadcza w tym czasie lęku o zdrowie własne i swoich bliskich. W sytuacji zagrożenia naszego zdrowia i życia trzeba nam zawierzyć się Bożej Opatrzności oraz stosować się w życiu codziennym i w relacjach z innymi osobami do zaleceń służb sanitarnych, które już od dłuższego czasu wzywają do zachowywania dystansu, dezynfekcji i zakrywania ust i nosa. Zdaję sobie z sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą trwająca od wiosny pandemia. Należy tutaj pamiętać, że w podobnych sytuacjach, jakie miały miejsce w minionych wiekach, wierni w sytuacji zagrożenia zarazą uciekali się o pomoc do Boga, który jest jedynym źródłem życia i jedynym uzdrowicielem człowieka i świata.

 1. Wsłuchując się w Słowo Boże, które w trzecim Bożym Przykazaniu nakazuje nam wierzącym, abyśmy czcili dzień święty, a tym dniem dla nas chrześcijan-katolików jest niedziela, która jest pamiątką Zmartwychwstania Chrystusa, przypominam naukę Kościoła zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który uczy w następujący sposób:

 2181 Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.

2182 Uczestnictwo w niedzielę we wspólnej celebracji Eucharystii jest świadectwem przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła oraz wierności Chrystusowi i Kościołowi. Wierni potwierdzają w ten sposób swoją komunię w wierze i miłości. Wspólnie świadczą o świętości Boga i nadziei zbawienia. Umacniają się nawzajem pod przewodnictwem Ducha Świętego”.

2. Pamiętając jednak o osobach będących na kwarantannie, osobach starszych, chorych, osobach opiekujących się małymi dziećmi czy osobami chorymi, oraz osobach, które czują obawę przed zarażeniem, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej aż do odwołania.

3. Osobom, które z poważnych i niezależnych od siebie przyczyn nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy Św. sprawowanej w kościele parafialnym, przypominam o konieczności godnego uczestniczenia w niej za pomocą transmisji w środkach masowego przekazu.

4. Przypominam braciom kapłanom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, że wierni mogą przyjmować Komunię Świętą zarówno do ust, jak i na rękę.

5. Zachęcam do korzystania z łaski odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską na czas trwania pandemii.

            Wszystkich chorych, służbę zdrowia, i wszelkie służby niosące pomoc w walce z pandemią ogarniam moją modlitwą i udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

 

                                                                                                  † Jan Piotrowski

BISKUP KIELECKI

ks. Adam Perz

Kanclerz Kurii

Odwołanie dyspensy od konieczności zachowania I Przykazania Kościelnego

włącz .

                                                                 Kielce, dnia 29 maja 2020 r.

 

  Nr OA – 69/20

 

DEKRET

 

   W związku z tym, że władze państwowe zniosły limity osób mogących być zgromadzonych w świątyniach podczas sprawowania liturgii, mając na uwadze udzieloną przeze mnie dyspensę od zachowania I Przykazania Kościelnego dnia 13 marca 2020 r., a potem przedłużoną do odwołania w dniu 23 marca 2020 r., kierując się dobrem duchowy wiernych, niniejszym.

   Odwołuję z dniem 1 czerwca 2020 r. udzieloną przeze mnie dyspensę od obowiązku udziału we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane.

   Jednocześnie polecam, aby podać wiernym do wiadomości decyzję o odwołaniu dyspensy w niedzielę 31 maja 2020 r., zamieścić na tablicy ogłoszeń przy kościele oraz na stronach internetowych – diecezjalnej i parafialnych.

 

   Wszystkim wiernym z serca błogosławię.

 

                                                                                                              † Jan Piotrowski

                                                                                                            BISKUP KIELECKI

    Ks. Adam Perz

KANCLERZ KURII

 

Pierwsza Komunia Święta

włącz .

 W związku z Dekretem Biskupa Kieleckiego w sprawie Pierwszej Komunii Świętej z 20 kwietnia 2020 roku, przypominamy, że w Diecezji Kieleckiej uroczystości pierwszokomunijne oraz rocznice Pierwszej Komunii Św., należy organizować  od września do zakończenia roku kalendarzowego 2020 roku.

 Jednocześnie przesunięcie terminu tej uroczystości nie oznacza przeniesienia jej na następny rok szkolny.

 Natomiast forma przygotowania i przebiegu uroczystości będzie uzależniona od uzgodnień pomiędzy księdzem proboszczem a rodzicami.

 

 Ks. dr Karol Zegan

Dyrektor Wydziału Katechetycznego

DYSPENSA NA 1 MAJA 2020 R.

włącz .

                                                           Kielce, dnia 21 kwietnia 2020 r.

 

Nr OA – 53/20

 

          Drodzy Diecezjanie

 Mając na uwadze dobro duchowe wiernych powierzonych mej pasterskiej trosce, odpowiadając na liczne prośby i zapytania dotyczące konieczności zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek,1 maja 2020 r., zachowując przepisy kan. 88 KPK, niniejszym udzielam wszystkim wiernym na terenie Diecezji Kieleckiej dyspensy od konieczności zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek,1 maja 2020 r.

 Jednocześnie zachęcam tych wiernych, którzy skorzystają z łaski dyspensy, aby podjęli dzieła miłosierdzia lub inne czyny pokutne, które zastąpią przepisaną na ten dzień wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

† Jan Piotrowski

BISKUP KIELECKI

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O MODLITWĘ O DESZCZ

włącz .

 W ostatnich tygodniach nasza ojczyzna – podobnie jak wiele innych krajów na świecie – zmaga się epidemią koronawirusa. Towarzyszy temu wysiłek państwa w walce o gospodarkę, o utrzymanie miejsc pracy, o ratunek dla tych, którzy borykają się w problemami finansowymi oraz tych, którym już teraz – z powodu epidemii – zagraża skrajne ubóstwo.

 Zaangażowanie służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, a jednocześnie poczucie odpowiedzialności i solidarności Polaków, zasługują w tych okolicznościach na najwyższy szacunek i uznanie. Podobnie rzecz się ma z zaangażowaniem duchownych, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy wierną modlitwą, wytrwałą pracą i konkretną pomocą materialną włączają się w walkę o zdrowie i życie Polaków.

 Te trudne doświadczenia nie są jedynymi, z jakimi musimy zmagać się w obecnym czasie. Nasz kraj dotyka dzisiaj także inna, dotkliwa okoliczność a mianowicie susza, która niesie z sobą kolejne trudności. Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy.

 Zwracam się więc do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli z apelem o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitwy ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby.

 W tym trudnym czasie zapewniam wszystkich o mojej duchowej pamięci, bliskości i modlitwie oraz przesyłam pasterskie błogosławieństwo.

Stanisław Gądecki
ARCYBISKUP METROPOLITA POZNAŃSKI
PRZEWODNICZĄCY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WICEPRZEWODNICZĄCY RADY KONFERENCJI EPISKOPATÓW EUROPY (CCEE)

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

włącz .

   Kochani i Zacni Parafianie, Darczyńcy i Przyjaciele, Zmartwychwstanie Chrystusa to wydarzenie, którego nie sposób pojąć zmysłami. Wydarzenie, które burzy zwykłe rozumienie świata, sprzeciwiając się wszelkim prawom natury. Ale kto potrafi uwierzyć w zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, to jego serce napełnia się radością, że oto Pan wychodzi z grobu i że idzie nam naprzeciw; idzie, aby być z nami i obudzić w nas nadzieję, której nam tak bardzo potrzeba. I trzeba nam uwierzyć, że także w życiu wyznawcy Chrystusa po Wielkim Piątku jest Wielkanoc. Dlatego Zmartwychwstały mówi nam: "Nie lękajcie się", "Ja jestem z wami aż do skończenia świata". On jest z nami tu i teraz; jest z nami w tych trudnych chwilach.
   Kochani, przeżywając duchowo z Wami święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę Wam, aby Ten, który pokonał śmierć niech da Wam siłę w pokonywaniu wszelkich życiowych trudności, a nade wszystko samych siebie. Niech będzie dla Was źródłem prawdziwego pokoju, wielkiej radości i wzajemnego zrozumienia. Niech zawsze wzmacnia Waszą wiarę, oczyszcza Waszą miłość i ożywia Waszą nadzieję.
 
                   Serdecznie Was pozdrawiam, zapewniając o modlitwie.
 
                                    o. Tadeusz Skolimowski OSJ
                                                proboszcz

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

włącz .

   Przed wielkanocnym śniadaniem, pozostając w duchowej łączności z rodziną i bliskimi, można odmówić poniższą modlitwę, zamiast zwykłej «przed jedzeniem», dla podkreślenia uroczystego charakteru posiłku.

   Osoba prowadząca rozpoczyna modlitwę i wszyscy żegnają się znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

   W. Amen.

(Modlitwę można poprzedzić odczytaniem Ewangelii o zmartwychwstaniu:
Mt 28, 1-10 lub J 20, 1-9)

   Następnie przygotowuje obecnych i wypowiada modlitwę:

Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości, której źródłem jest Jego zwycięstwo. Dla podkreślenia wielkości tej niedzieli, która jest uroczystością nad uroczystościami, chcemy spożyć świąteczne śniadanie.

Prośmy, aby sam Pan pobłogosławił nasze pokarmy, aby oddalił od nas widmo epidemii i napełnił nasze serca radością.

   Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, a w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu z apostołami, aby wraz z nimi spożyć posiłek.

Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność z nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, i spraw, abyśmy potrafili dzielić się z innymi wielkanocną radością, a kiedyś weszli na wieczną ucztę w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

   W. Amen.