TRIDUUM PASCHALNE

włącz .

            Tajemnica Męki i Zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum Dobrej Nowiny, którą Kościół, powinien głosić światu. (por. KKK 571). W sposób szczególny wyraża się to w liturgii, podczas obchodów tzw. Triduum Paschalnego. Rozpoczyna się ono Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy drugimi Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Zapraszamy do przeżycia tej symboliki Triduum.

 

WIELKI CZWARTEK – godz.18.00

Msza Wieczerzy Pańskiej, przypominająca Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Gromadzimy się wokół Chrystusa Pana jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Jezus zaprasza nas do wspólnego stołu. Liturgia tego wieczoru obejmuje również wzruszający obrzęd umycia nóg dwunastu wybranym osobom oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.

SPOWIEDŹ – od 21.00 do północy

 

WIELKI PIĄTEK – godz. 18.00

Pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy św. – obowiązuje post ścisły. Liturgia zaprasza na rozważanie biblijnego opisu Męki Pańskiej, uczczenie Krzyża Świętego oraz adorację Chrystusa w Grobie Pańskim.

SPOWIEDŹ – od 21.00 do północy

 

WIELKA SOBOTA – godz.18.00

Ciało Chrystusa spoczywa w Grobie – nawiedzamy Grób Pański, trwamy na modlitwie. Błogosławieństwo pokarmów od godz.9.00 do 13.00 – co godzinę. Wieczorna liturgia jest najważniejszą liturgią całego roku kościelnego. LITURGIA wigilii Paschalnej obejmuję obrzęd błogosławieństwa światła, orędzie paschalne, rozbudowaną liturgię Słowa, liturgię chrzcielną i wreszcie Liturgię Eucharystyczną.

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Największe święto uczniów Chrystusa. Wyruszamy o świcie na uroczystą procesję za Chrystusem Zmartwychwstałym, aby wyznać naszą wiarę w Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem.

Msze w tym dniu: 6.00 (rezurekcja), 9.30, 11.00, 18.00