Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych na Święty Krzyż

włącz .

   27 maja dzieci pierwszokomunijne z naszej parafii wraz z rodzicami i księdzem proboszczem pielgrzymowały do najstarszego w Polsce sanktuarium na Świętym Krzyżu. Czym obecnie jest dla Polaków Częstochowa z Jasną Górą, tym był niegdyś Święty Krzyż.

   W tym starym i pięknym sanktuarium, gdzie w szczególny sposób dzieci dziękowały Panu Bogu za dar I Komunii Świętej, a rodzice wypraszali dla swoich pociech obfitości łask bożych, uczestniczyliśmy w eucharystii, ucałowaliśmy relikwie Drzewa Krzyża Świętego, poznaliśmy historię tego miejsca, zwiedziliśmy muzeum misyjne. Następnie chętni weszli - pokonując prawie 200 schodów! - na odbudowaną wieżę kościelną, by podziwiać piękną panoramę świętokrzyską. Na zakończenie pobytu na Świętym Krzyżu obejrzeliśmy największe w Górach Świętokrzyskich gołoborze, czyli rumowisko skalne.

   Prosto z gołoborza udaliśmy się do Huty Szklanej, gdzie zwiedzając Osadę Średniowieczną, odbyliśmy podróż w epokę średniowiecznej wsi świętokrzyskiej; poznaliśmy dawne zawody: kowala, garncarza, rymarza, tkacza i zielarki. Dopełnieniem pobytu w Hucie Szklanej był smaczny obiad – z lodami – w regionalnej karczmie.

   Na zakończenie pielgrzymki dzieci wzięły udział w mini-konkursie wiedzy o Świętym Krzyżu. Uczestnicy dzielnie walczyli, o czym świadczy konieczność dogrywki. Ostatecznie zwyciężyła Zuzanna. Nagrodami były wartościowe książki. 

Zdjęcia z pielgrzymki w galerii.