ZAPROSZENIE

włącz .

W przyszłą niedzielę 1.10.2017 w naszej wspólnocie parafialnej przebywać będzie Przełożony Generalny Zgromadzenia Oblatów św. Józefa O. Michele Piscopo. Jego przyjazd związany jest z wizytacją kanoniczną naszego Zgromadzenia w Polsce. Serdecznie zapraszamy na Msze św, gdzie O. Generał wygłosi kazanie, a o godz. 11.00 będzie przewodniczył w Uroczystej Mszy św.

Zapraszamy

Pielgrzymka do Kazimierza

włącz .

16 września o poranku liczna grupa  parafian wyruszyła - pod niezawodnym przewodnictwem księdza Proboszcza - na kolejną pielgrzymkę, tym razem  do Kazimierza Dolnego.

Pielgrzymka to czas refleksji, modlitwy, ale również radości, oderwania się od codzienności  oraz możliwość poznania nowych miejsc. Pomimo deszczu z dobrymi humorami i nadzieją wyproszenia wielu łask dla siebie i dla bliskich, udaliśmy się na podbój urokliwego  miasteczka, położonego nad Wisłą w województwie lubelskim.

Pobyt w Kazimierzu Dolnym rozpoczęliśmy od nawiedzenia Sanktuarium MB Kazimierskiej w klasztorze OO. Franciszkanów.  W kościele pw. Zwiastowania NMP uczestniczyliśmy we mszy świętej koncelebrowanej, odprawionej w intencji Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły oraz nas – Pielgrzymów z Kielc.

Po przedstawieniu swoich intencji za wstawiennictwem Matki Boskiej Kazimierskiej udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Odwiedziliśmy Rynek z pięknymi kamienicami Przybyłów, których fronty stanowią dzieła sztuki,  kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z jednymi  z najstarszych w Polsce organami, ruiny zamku – na którym właśnie odbywało się Święto Wina, Baszę – z rozległym widokiem na Wisłę i okolicę, Górę Trzech Krzyży przypominającą Golgotę, Mały Rynek z licznymi kramami oraz Kamienicę Celejowską – przepiękną renesansową kamienicę mieszczańską . Po pysznym obiedzie odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle, który utrwalił w nas duchowe przeżycia i bogate wrażenia pielgrzymiego dnia.

Na pożegnanie z wyjątkowym miasteczkiem czekała nas jeszcze jedna atrakcja – quiz wiedzy o Kazimierzu Dolnym.  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bogatą wiedzą, a najlepsi zostali nagrodzeni książkami.

Do zobaczenia na kolejnym pielgrzymim szlaku! Warto pomarzyć, bo marzenia się spełniają…

Słowo Biskupa Kielckeigo z racji śmierci i pogrzebu ś.p . Biskupa Seniaora Kazimierza Ryczana

włącz .

 Kielce, dnia 15 września 2017 r.

Nr OA - 72/17                                                                                  

 

Drodzy Diecezjanie wraz ze swoimi Duszpasterzami!

 Zmartwychwstanie Pana Jezusa ‒ jedyne źródło naszej nadziei na życie wieczne ‒ pozwala nam wyobraźnią wiary sięgać znacznie dalej niż horyzont ziemskiego życia. Jednak każda śmierć dotyka nas bólem i w takim też duchu informuję, że w dniu 13 września 2017 r. po długiej i ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, odszedł do Pana Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, biskup senior diecezji kieleckiej.

 Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla, w rodzinie Stanisława i Joanny. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego
w Przemyślu. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk ks. biskupa Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii
w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

  Biskupem kieleckim został mianowany 17 lipca 1993 r. Kanonicznie objął diecezję w dniu 9 września 1993 r. W dniu 11 września 1993 r. miała miejsce uroczystość konsekracji Księdza Biskupa. W liście inauguracyjnym skierowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich wierzących diecezji kieleckiej, odczytanym w kościołach diecezji kieleckiej, Ksiądz Biskup napisał: „chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”. Od tego momentu te trzy elementy: Krzyż, Maryja i Wspólnota stały się kluczem do zrozumienia Jego posługi biskupiej w Kościele Kieleckim, którą pełnił przez 21 lat. Od 11 października do 28 listopada 2014 r., tj. do czasu mianowania nowego biskupa, był Administratorem Apostolskim Diecezji Kieleckiej.

 Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, w ramach Konferencji Episkopatu Polski, należał przez dwie kadencje do Rady Stałej. W 1994 r. objął funkcję przewodniczącego Komisji Społecznej. W 2008 r. został delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Ponadto był w składzie Rady Naukowej. W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc. Otrzymał również honorowe obywatelstwo gminy Żurawica. W 1996 r. został przyjęty w poczet członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego
w Jerozolimie.

 Pod opieką Maryi, Pani Łaskawej Kieleckiej, Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan w duchu głębokiej wiary i miłości, odwagi i odpowiedzialności za Kościół Kielecki przez blisko ćwierć wieku niestrudzenie realizował apostolskie zadanie głoszenia Ewangelii zgodnie z nakazem Jezusa: „Idźcie i głoście”. Przez te lata żył duchem i nauką św. Pawła Apostoła, nastawał w porę i nie w porę, bronił prawdy i spełniał dzieło ewangelisty (por. 2 Tm 4,2-5). Niech Maryja, Pani Fatimskich Objawień i Święci naszej diecezji kieleckiej wypraszają Zmarłemu Pasterzowi wieczny odpoczynek.

 Proszę was serdecznie, Bracia i Siostry, abyśmy zjednoczyli się na wspólnej modlitwie w naszych parafiach i rodzinach. Jednocześnie gorąco zapraszam do katedry kieleckiej na uroczystości żałobne w poniedziałek 18 września i pogrzebowe 19 września we wtorek.

                      Niech odpoczywa w pokoju!

                      Z darem błogosławieństwa

      Wasz Biskup

                                                                                                                     † Jan Piotrowski

                                                                                                  BISKUP KIELECKI

 ______________________

 KURIA DIECEZJALNA W KIELCACH

           Powyższy komunikat należy odczytać wiernym w niedzielę 17 września 2017 r.

    

                                                                                                                            Ks. Dariusz Gącik

WIKARIUSZ GENERALNY

Zakończenie wakacji u Józefa

włącz .

31 sierpnia w ostatnim dniu wakacji grupa najmłodszych i nieco starszych parafian wybrało się na wspaniałą wycieczkę pt:"pożegnanie lata"... Celem wycieczki było zdobycie najwyższego szczytu gór świętokrzyskich - Łysicy (612 m n.p.m) i odwiedziny Parku Rozrywki w Krajnie. (Prawie) wszyscy uczestnicy zdobyli szczyt, pogoda dopisywała, humor również. Po chwili odpoczynku, grupa przemieściła się do Parku Rozrywki. Najpierw pod okiem czujnego przewodnika zwiedzaliśmy park miniatur z całego świata: od muru chińskiego, świątynie z Indii po plac św. Piotra na Watykanie. Po wyczerpującym spacerze była chwila odpoczynku na mały poczęstunek. Po nim grupa najmłodszych ruszyła na podbój innych atrakcji w parku rozrywki. Starsi parafianie odpoczywali pod wspaniałymi parasolami i cierpliwie czekali na zakończenie wycieczki. Tak więc pożegnanie lata było udane, wszyscy wrócili cali i zadowoleni z miłego spędzenie czasu. Dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Parafialny wyjazd wakacyjny młodzieży

włącz .

W dniach od 21 do 26 sierpnia grupa młodzieży z naszej parafii pod opieką księdza Proboszcza wypoczywała w Szczyrku. Pobyt w tej malowniczej beskidzkiej miejscowości rozpoczął się od nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na tzw. Górce. Po mszy świętej, sprawowanej przed cudownym obrazem MB Szczyrkowskiej, młodzież poznała historię tego niezwykłego miejsca objawień maryjnych oraz zaczerpnęła wody z cudownego źródełka.

Sześć dni pobytu w Szczyrku w pięknej górskiej scenerii i słonecznej pogodzie były okazją do aktywnego wypoczynku, radości, wspólnej zabawy i nauki, modlitwy i integracji.

Wyjazd połączony był z wędrówkami pieszymi po okolicznych szczytach (m.in. na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego liczący 1257 m n.p.m., na Klimczok 1117 m, Malinowską Skałę 1152 m, Kotarz 973 m). W drodze na Klimczok grupa zwiedziła prywatne Muzeum Techniki w „Chacie w dechę", gdzie gospodarze zgromadzili zbiory starych motocykli, radioodbiorników, gramofonów oraz przedmiotów codziennego użytku pochodzących z XIX i XX w. W trakcie spaceru po Szczyrku była możliwość podziwiania pięknego drewnianego sanktuarium św. Jakuba, treningowych skoków narciarskich na skoczniach Skalite i odbitych dłoni sławnych Polaków na ścianie Gospody Polskiej. Upalna pogoda zachęciła grupkę śmiałków do orzeźwiającej kąpieli w rzece Brennicy podczas wędrówki fragmentem Beskidzkiej Drogi Św. Jakuba.

Czas pobytu w Szczyrku był czasem nowych doświadczeń, budowania wspólnoty, wzajemnej akceptacji, pomocy i zrozumienia dla różnorodności ludzkich charakterów.

Niech ten wakacyjny wyjazd młodzieży z naszej parafii będzie nie tylko wspomnieniem wspaniałych atrakcji i dobrej zabawy , ale również i wzrostem duchowym, który w przyszłości zaowocuje.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.